Zmienimy Twoją podłogę nie do poznania (przed i po)
Cyklinowanie parkietu: zadania,technologia i algorytm wykonania krok po kroku
Cyklinowanie parkietu polega na usunięciu górnej warstwy deski parkietowej, które wykonuje się po usunięciu poważnych uszkodzeń w celu przywrócenia podłodze nowego, idealnego wyglądu.Cyklinowanie odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia ręcznego (cyklina – stąd nazwa), a zatem wymaga znacznych nakładów siły i czasu.Jak przebiega cyklinowanie i czym różni się od szlifowania, dlaczego nie warto robić tego samodzielnie oraz gdzie znaleźć dobrego specjalistę do pielęgnacji podłogi parkietowej – na te pytania odpowiemy w naszym artykule.
Po co i jak często należy cyklinować parkiet?
Parkietto najdroższa opcja pokrycia podłogowego, ale jest wart każdej wydanej na niego złotówki.Wygląda solidnie, prestiżowo i bardzo elegancko. To szlachetne pokrycie, godne sali balowej królewskiego pałacu.Jest ekologiczny, ponieważ wykonany jest w 100% z naturalnego drewna. Chodzenie po parkiecie jest przyjemne – latem utrzymuje przyjemny chłód, a zimą zapobiega utracie ciepła.Ale najważniejsze –jest trwały.Podczas gdy laminat może służyć tylko 10-15 lat,ale wysokiej jakości parkiet- 50-70, a czasem nawet dłużej.Aby jednak osiągnąć taki długi czas użytkowania, parkiet należy odpowiednio pielęgnować, w szczególnościregularnie cyklinować i lakierować.
Średnio cyklinowanie wykonuje się co 5-10 lat. Należy to robić częściej, jeśli przed nałożeniem lakieru nie zastosowano podkładu, a same lakiery i inne środki pielęgnacyjne nie są najwyższej jakości. Można wydłużyć czas między obowiązkowymi cyklinowaniami, stosując się do następujących zaleceń:
- Używać specjalnych dwuskładnikowych lakierów parkietowych,
które zawierają utwardzacze. Mają one zwiększoną odporność na
ścieranie. - Nakładać lakier w pięciu – sześciu warstwach.
- Co pięć lat odnawiaj warstwę lakieru, nakładając nowe pokrycie.
- Przestrzegaj zasad eksploatacji parkietu.Nie można po nim chodzić
w ostrych obcasach, w obuwiu zewnętrznym, przesuwać krzesła
biurowego na kółkach ani przestawiać ciężkich przedmiotów.
Dlaczego zaleca się rzadziej cyklinować i odnawiać podłogę? Powodem jest nie tylko oszczędność środków. Chodzi o to, że nie jest możliwe cyklinowanie podłogi nieskończoną ilość razy, co jest ograniczone grubością drewnianej warstwy deski parkietowej. Podczas każdej procedury usuwane jest 2 milimetry drewna. Dlatego wysokiej jakości i drogi parkiet o grubości deski 20-22 milimetry można cyklinować do 8 razy, a niedrogi lub radziecki parkiet o grubości 12-14 milimetrów – tylko od trzech do pięciu razy.
Czasami wykonuje się nie tylko cyklinowanie starego parkietu, ale także nowego podczas jego układania. Dzieje się tak, gdy podczas montażu poziom poszczególnych fragmentów podłogi różni się wysokością. Zwykle różnica w poziomach nie przekracza 2 milimetrów i można ją skorygować właśnie poprzez cyklinowanie.
Zalety cyklinowania parkietu
Chociaż cyklinowanie jest dość pracochłonnym i skomplikowanym procesem, jest konieczne do wykonania. Jego zaletjest znacznie więcej, a koszty regularnej pielęgnacji z nawiązką zwrócą się w postaci dłuższej trwałości podłogi.
Główne zalety cyklinowania parkietu to:
- Przystępna cena. Zdecydowanie można sobie pozwolić na koszty
związane z renowacją podłogi parkietowej raz na 5-10 lat. - Wysoka skuteczność. Ta procedura pozwala ukryć widoczne wady,
uszkodzenia mechaniczne, usunąć plamy i wyrównać powierzchnię
podłogi. - Dodatkowa ochrona dla parkietu. Systematyczne cyklinowanie z
późniejszym nałożeniem ochronnego oleju i lakieru wzmacnia
podłogę i wydłuża jej okres użytkowania
Innymi słowami, cyklinowanie to niezbędna procedura, która jest konieczna dla każdego szczęśliwego posiadacza luksusowej podłogi z naturalnego drewna.
Czym cyklinowanie parkietu różni się od szlifowania?
Wielu właścicieli drewnianych podłóg myli pojęcia cyklinowania i szlifowania. Rzeczywiście, oba te procesy mają wspólne cechy, ale różnic jest znacznie więcej.
Cyklinowanie to praca wykonywana za pomocą ręcznego narzędzia (cykliny), natomiast do szlifowania używa się taśmowej szlifierki.Dlatego cyklinowanie podłogi zajmie więcej czasu niż jej szlifowanie, ponieważ praca maszynowa jest zawsze szybsza niż praca ręczna.Cyklinowanie odbywa się przy użyciu gruboziarnistych materiałów ściernych i jest uważane za bardziej „surową” metodę, podczas gdy szlifowanie odbywa się przy użyciu średnio i drobnoziarnistych ściernic, co czynije bardziej delikatnym procesem.Podczas cyklinowania usuwana jest warstwa drewna o grubości do 2 milimetrów, podczas gdy przy szlifowaniu ściera się jedynie 0,1-0,5 milimetra.Dokładna grubość jest ustalana przez fachowca indywidualnie po ocenie stanu podłogi.
Zwykle obie operacje są przeprowadzane na każdym obiekcie, tylko w
odpowiedniej kolejności – najpierw cyklinowanie, a potem końcowe
szlifowanie parkietu.
Cyklinowanie starego parkietu: algorytm krok po kroku
Teraz przedstawiamy szczegółowy opis, jak przeprowadza się cyklinowanie oraz kolejność operacji potrzebnych do jego wykonania. Krok po kroku proces obejmuje następujące etapy:
- Przygotowanie pomieszczenia do pracy Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować przestrzeń – w tym celu z pomieszczenia usuwa się wszystkie meble i przedmioty wyposażenia wnętrz oraz listwy przypodłogowe są demontowane. Choć nowoczesne cyklinowanie odbywa się bezpyłkowo, lepiej osłonić okna i drzwi folią lub tkaniną.Ponadto należy naprawić wszelkie wady i uszkodzenia podłogi: mogą to być skrzypiące, zapadnięte lub wypukłe fragmenty, a także rozchwiane lamele.W takim przypadku konieczna jest naprawa parkietu. Czy wymaga on naprawy, ocenifachowiec po przeprowadzeniu diagnozy stanu podłogi.
- Cyklinowanie parkietu Wcześniej proces ten odbywał się wyłącznie ręcznie, za pomocą cykliny, jednak dzisiaj dostępne są specjalne nasadki do szlifierek z gruboziarnistym materiałem ściernym.Cyklinowanie polega na usunięciu wierzchniej warstwy drewna o grubości 1-2 milimetrów, a wraz z nią – wad, zarysowań, odprysków i plam. Ręczną cykliną obrabia się trudno dostępne miejsca – w rogach, pod grzejnikami, a także wykonuje się miejscowe cyklinowanie w miejscach poważniejszych uszkodzeń.
- Szlifowanie parkietu Szlifowanie to końcowy etap wyrównywania powierzchni podłogi parkietowej.Wykonuje się je za pomocą szlifierki z użyciem drobnolub średnioziarnistego materiału ściernego. Celem szlifowania jest uzyskanie idealnie równej i gładkiej powierzchni, usunięcie najmniejszych nierówności i uszkodzeń oraz przygotowanie podłogi do lakierowania. Po zakończeniu szlifowania należy usunąć pył, co odbywa się przy użyciu odkurzacza przemysłowego.
- Nakładanie bezbarwnego lakieru Po cyklinowaniu na parkiet nakłada się bezbarwny lakier – chroni on drewno i nadaje mu szlachetny połysk.Lakier nakłada się minimum w dwóch warstwach: pierwsza warstwa nigdy nie rozkłada się równomiernie, pozostają zacieki i pęcherzyki powietrza na powierzchni. Dzieje się tak dlatego, że włókna drewna słabo wchłaniają lakier. Z tego powodu powierzchnia jest ponownie szlifowana, a następnie nakładana jest ostatnia warstwa bezbarwnego lakieru.
Można również wykonać tonowanie parkietu, które polega na zmianie koloru podłogi. Nie trzeba mylić tego z malowaniem – pigmenty w tonowaniu nie pokrywają powierzchni drewna jak farba, lecz wnikają w jego włókna i zmieniają ich barwę. Parkiettonuje się, aby naśladować drogie gatunki drewna, nadać mu modny biały kolor, dobrać odcień pasujący do oryginalnego wnętrza lub zamaskować plamy czy uszkodzenia na powierzchni.
Cyklinowanie można wykonać w ciągu jednego dnia – czas realizacji prac zależy głównie od czasu schnięcia lakieru, ponieważ trzeba czekać, aż wyschnie, zanim przejdzie się do kolejnego etapu. Każdy producent chemii parkietowej ma inne wymagania w tym zakresie. W naszej firmie „Parquet Artisans” używamy wysokiej jakości europejskich lakierów i olejów, które schną zaledwie w ciągu godziny.
Czym jest bezpyłowe cyklinowanie parkietu?
Oznacza to, że podczas pracy nie powstaje pył ani drobne cząsteczki. Dzięki temu sprzątanie po cyklinowaniu jest znacznie łatwiejsze, a drobne cząstki nie osiadają na ścianach, oknach, drzwiach czy oprawach oświetleniowych. Jeśli choć raz miałeś do czynienia ze sprzątaniem po remoncie, wiesz, jak bardzo jest to istotne. Jednak dla uczciwości należy zaznaczyć, że obecnie wykonuje się jedynie cyklinowanie parkietu bez pyłu – nowoczesne technologie umożliwiają to osiągnąć.
Znaczenie profesjonalnego podejścia do cyklinowania parkietu
Samodzielne wykonanie wysokiej jakości cyklinowania parkietu jest
praktycznie niemożliwe z kilku powodów:
- Do pracy z parkietem potrzebna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Jeden błąd może spowodować poważne uszkodzenia, których nie da się później naprawić.
- Wymagany jest specjalistyczny sprzęt – różnego typu szlifierki i odpowiednie do nich nasadki. Są one bardzo drogie, więc ich zakup do użytku osobistego nie jest opłacalny. Bez profesjonalnego sprzętu nie da się też wykonać pracy w sposób właściwy.
- Każdy rodzaj parkietu, gatunek drewna oraz różne rodzaje uszkodzeń wymagają odpowiedniego podejścia. Dlatego potrzebna jest dogłębna wiedza, której nie można zdobyć jedynie poprzez oglądanie filmików na YouTube.
Dlatego zawsze warto zwracać się do specjalistów w kwestii pielęgnacji parkietu, cyklinowania, szlifowania i lakierowania. Parkieciarze uczą się tego rzemiosła przez długi czas – na początku pracują jedynie jako pomocnicy doświadczonych kolegów, stopniowo opanowując różne niuanse pracy. Na przykład każdy z naszych pracowników ma od dwudziestu do dwudziestu pięciu lat doświadczenia, dzięki temu oferujemy wykonywanie usługi cyklinowania na najwyższym poziomie.
Cyklinowanie parkietu: cena
Koszt usług profesjonalnego cyklinowania parkietu w Warszawie jest przystępny. Na rynku panuje zdrowa konkurencja, co pozwala znaleźć wykonawcę z najatrakcyjniejszą polityką cenową. Jednak nie należy nadmiernie oszczędzać – najważniejsza jestjakość wykonanej pracy.
Głównym czynnikiem wpływającym na budżet prac jest powierzchnia pomieszczenia, ponieważ cena cyklinowania parkietu ustalana jest za metr kwadratowy. Na koszt wpływa również stopień zużycia podłogi, obecność poważnych lokalnych uszkodzeń oraz koszt materiałów użytych do szpachlowania szczelin i lakierowania powierzchni. Bardzo ważne jest, aby nie oszczędzać na materiałach, ponieważ to one w dużej mierze decydują o właściwościach eksploatacyjnych parkietu. Dobre lakiery dwuskładnikowe nie tylko nadają podłodze ładny połysk, ale również chronią ją przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Gdzie zamówić cyklinowanie parkietu w Warszawie tanio, z gwarancją, że praca zostanie wykonana solidnie i szybko? W firmie “Parquet Artisans”!
"Parquet artisans”: cyklinowanie parkietu w Warszawie na najlepszych warunkach
Parquet artisans to gwarancja wysokiej jakości i szybkiejrealizacji, precyzyjnego dotrzymywania ustaleń oraz uczciwej ceny. W stolicy zdobyliśmy reputację niezawodnego, rzetelnego i dokładnego wykonawcy, który przywróci estetyczny wygląd nawet bardzo zniszczonemu parkietowi. Jesteśmy również gotowi do pracy poza miastem.
Nasze zalety to:
- Wysoki poziom umiejętności i duże doświadczenie parkieciarzy. Poradzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami i zawsze osiągają maksymalny efekt. Po pracy naszych specjalistów Twoja podłoga będzie wyglądać jak nowa.
- Przystępne ceny. Są one naprawdę najbardziej sprawiedliwe w Warszawie. Przy dużych zamówieniach oferujemy atrakcyjne rabaty.
- Wykorzystanie wyłącznie wysokiej jakości materiałów od wiodących europejskich marek. Nasi specjaliści używają także profesjonalnego sprzętu – różnego typu nowoczesnych i wydajnych szlifierek
- Szybkość realizacji. Mamy dużą ekipę fachowców, dlatego możemy rozpocząć cyklinowanie Twojej podłogi już następnego dnia po Twoim zgłoszeniu.
- Serwis z dbałością o klienta. Współpraca z nami to komfort!
Zadzwoń do nas już teraz, a powiemy Ci, co jest potrzebne, aby rozpocząć prace nad udoskonaleniem Twojego parkietu!