Naprawa parkietu o dowolnym stopniu trudności: jak pracują profesjonaliści
Naprawa parkietu to kompleksowa praca mająca na celu usunięcie uszkodzeń i przywrócenie drewnianej podłodze jej pierwotnego wyglądu. Przyczyny uszkodzeń mogą być różne – zarówno naturalne zużycie, jak i nagłe sytuacje awaryjne, na przykład zalanie. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby przeprowadzić szybką naprawę i jak najszybciej usunąć uszkodzenia.
Kiedy konieczna jest naprawa parkietu?
Nie ma określonej regularności w przeprowadzaniu naprawy parkietu – wykonuje się ją po pojawieniu się widocznych uszkodzeń lub ich “objawów”, takich jak skrzypienie czy chwianie się pojedynczych desek. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z naprawą. Defekty i uszkodzenia szybko się pogłębiają, i jeśli na początku są lokalne i wymagana jest jedynie drobna naprawa parkietu, to po miesiącu może być potrzebna poważniejsza interwencja. Jest to jak w przypadku zdrowia: profilaktyka i leczenie we wczesnych etapach są znacznie skuteczniejsze niż doprowadzenie sytuacji do nieodwracalnych skutków.
Technologia naprawy parkietu: zakres zadań zależy od przyczyny uszkodzeń
“Objawy”, że parkiet wymaga pilnej naprawy, mogą być różne:
- pojawienie się skrzypień;
- chwianie się desek, deski stały się ruchome;
- parkiet “wybrzuszył się”;
- parkiet się zapadł;
- brakuje pojedynczych fragmentów podłogi.
Może to być spowodowane różnymi przyczynami. Parkiet wybrzusza się pod wpływem wody, zwykle z powodu zalania lub podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu przez długi czas oraz wahania temperatury. Parkiet zapada się z powodu naruszenia technologii montażu podłoża lub w wyniku naturalnego zużycia. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny uszkodzeń, ponieważ od tego zależy technologia naprawy.
Czy można uniknąć defektów i uszkodzeń? Jest to trudne, ale jeśli wyeliminujesz negatywne czynniki, możesz zminimalizować uszkodzenia. Główne czynniki, które powodują szybkie zużycie parkietu, to:
- podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniach;
- kontakt z wodą;
- wahania temperatury;
- uderzenia mechaniczne lub nadmierny nacisk fizyczny (na przykład zbyt ciężka komoda na parkiecie lub przesuwanie fotela biurowego po podłodze);
- rozwój bakterii lub innych mikroorganizmów w szczelinach lub na powierzchni desek;
- wpływ promieniowania UV, narażenie na bezpośrednie światło słoneczne.
Jednak istnieje jeden czynnik, którego nie można wyeliminować – to naturalne zużycie. Dlatego renowacja lub naprawa może być potrzebna każdemu, kto ma drewnianą podłogę.
Pełna i częściowa naprawa parkietu
Naprawa parkietu może być pełna (generalna) lub częściowa. Generalna naprawa podłogi obejmuje demontaż desek parkietowych i ich wymianę. Jest to ostateczność, gdy inne metody przywrócenia lub renowacji parkietu nie przynoszą rezultatów. W niektórych przypadkach zdemontowane deski są oczyszczane z kleju, odnawiane i montowane ponownie, ale jest to bardzo długi i skomplikowany proces, stosowany tylko w przypadku bardzo drogiego lub mającego wartość historyczną parkietu. W każdym razie generalna naprawa jest dość kosztowna, dlatego lepiej nie doprowadzać do sytuacji, w której będzie konieczna.
Drobna naprawa parkietu ma charakter lokalny i usuwa konkretny defekt podłogi: zapadnięty fragment, zużyte deski. Do częściowej naprawy zalicza się także eliminację skrzypień, wybrzuszeń, naprawę po zalaniu. Może to dotyczyć zarówno starego parkietu, jak i nowo zainstalowanego, ale uszkodzonego na skutek zalania lub uszkodzeń mechanicznych.
Po naprawie konieczne jest cyklinowanie i szlifowanie parkietu, a następnie jego lakierowanie lub pokrywanie ochronnym woskiem.
Wyróżnia się naprawę parkietu sztucznego, klepkowego oraz deski parkietowej. Najłatwiej naprawić parkiet sztuczny lub klepkowy, ponieważ można po prostu wymienić uszkodzone deski na nowe, wystarczy tylko dobrać fragmenty o identycznym wzorze. Trudniej jest z deską parkietową, będącą budżetową alternatywą dla parkietu, oraz z parkietem klepkowym. Dzieje się tak, ponieważ ich demontaż i montaż jest nieco bardziej skomplikowany z powodu specyficznej konstrukcji.
Naprawa parkietu w Warszawie: skrzypienie i jego eliminacja
Skrzypienie to sygnał uszkodzenia desek parkietowych, które należy jak najszybciej wyeliminować. W przeciwnym razie sytuacja się pogorszy, a problem stanie się poważniejszy. Istnieje kilka sposobów naprawy skrzypiącego parkietu:
1. Wiercenie otworów i wypełnianie ich klejem. Ten sposób jest stosowany rzadko, ponieważ na powierzchni pozostają okrągłe ślady po wiertle, których nie można zamaskować. Ponadto metoda ta nie zapewnia wystarczającej przyczepności elementów. W otworach gromadzi się kurz i zanieczyszczenia, które z czasem rozluźniają mocowania i powodują deformacje. Jedyną zaletą tej metody jest prostota i szybkość wykonania.
2. Demontaż ruchomych fragmentów, oczyszczenie ich z pozostałości kleju, naprawa i ponowne zamontowanie. Metoda ta jest stosowana głównie w przypadku drogich lub historycznie cennych parkietów, ponieważ wymaga dużo pracy i czasu. Dla standardowego parkietu dębowego jest to zazwyczaj nieopłacalne – taniej jest kupić nowe deski i je wymienić. Po ponownym montażu mogą wystąpić znaczne różnice w poziomie podłogi, których nie da się wyrównać zwykłym cyklinowaniem – różnice mogą wynosić ponad 2 mm.
3. Wymiana uszkodzonych desek na nowe. Najważniejsze w tym przypadku jest dobranie desek, które będą identyczne z obecnym parkietem. Taka naprawa zajmuje mało czasu i jest stosunkowo tania – zwykle wystarczy wymienić tylko kilka desek.
4. Zastosowanie żywicy reaktywnej. To specjalna substancja, którą wprowadza się pomiędzy deski parkietowe, wypełniając miejsca skrzypień i eliminując ich ruchliwość. Metoda ta jest stosowana tylko wtedy, gdy między deskami nie ma szczelin. Jest to dość nowa metoda, która dopiero zaczyna być stosowana w Polsce i Europie, ale już zdobyła sobie uznanie.
Skrzypienia należy eliminować od razu po ich pojawieniu się lub podczas najbliższej planowej renowacji parkietu. Bardzo szybko na skrzypiącym parkiecie stają się widoczne uszkodzenia.
Naprawa parkietu po zalaniu
Zalanie to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do firm zajmujących się naprawą parkietu w Warszawie. Czasami jest to wynikiem zalania przez sąsiadów z góry, ale częściej problem leży w mieszkaniu właściciela. Zalanie często ma miejsce na początku sezonu grzewczego – stare kaloryfery nie wytrzymują nagłego wzrostu ciśnienia i zaczynają przeciekać lub pękają. Zgłoszenia dotyczą także awarii bojlera, pralki czy zmywarki. W wyniku kontaktu z wodą drewno ulega deformacji, a parkiet wybrzusza się, zapada lub pojawiają się duże szczeliny. Co robić w przypadku zalania? Najpierw trzeba odciąć dopływ wody i jak najszybciej usunąć wodę z parkietu. Do tego celu najlepiej użyć ściereczek lub starych ręczników. Ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko deformacji. Następnie warto wezwać fachowca od parkietu, który oceni stan podłogi, określi skalę uszkodzeń i zaproponuje optymalny plan naprawy. Najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana uszkodzonych desek.
Naprawa wybrzuszonego parkietu
Zwykle parkiet wybrzusza się pod wpływem wilgoci, a jego naprawa jest podobna do tej po zalaniu. Naprawa wybrzuszonego parkietu najczęściej polega na wymianie uszkodzonych desek na nowe. Ważne jest, aby wyeliminować ryzyko ponownego zalania, ponieważ naprawa może wymagać wymiany kilku desek. Proces naprawy obejmuje następujące kroki:
- demontaż uszkodzonych fragmentów;
- ponowne ułożenie parkietu, aby usunąć wybrzuszenie;
- usunięcie starego lakieru i kleju z podłoża;
- montaż nowych desek, które trzeba wcześniej odpowiednio dociąć do milimetra;
- eliminacja skrzypień.
Silnie wybrzuszone fragmenty parkietu fachowcy nazywają “bąblami”. Takie miejsca nie nadają się do naprawy i wymagają całkowitej wymiany
Po naprawie parkietu szczeliny wypełnia się specjalną szpachlą, niezależnie od przyczyn uszkodzeń. Po wyschnięciu szpachli powierzchnię się szlifuje, a parkiet pokrywa się warstwą ochronną – olejem lub bezbarwnym lakierem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru parkiet ponownie się szlifuje i nakłada ostateczną warstwę ochronną.
Naprawa zapadającego się parkietu
Parkiet zapada się najczęściej z powodu uszkodzeń podłoża. Może to być wynikiem rozchwiania się pojedynczych desek lub całej płyty podłogowej. Najpierw wykonuje się naprawę podłoża: w niektórych przypadkach wymienia się pojedyncze deski, w innych – część podłoża lub całość. Następnie deski parkietowe są ponownie układane, o ile nie uległy uszkodzeniu i nie wymagają wymiany. Na koniec wypełnia się szczeliny, szlifuje powierzchnię i pokrywa parkiet nową warstwą lakieru.
Naprawę można również połączyć z barwieniem parkietu – aby nie trzeba było ponownie przeprowadzać szlifowania i wzywać fachowców. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w odpowiedniej sekcji naszej strony internetowej.
Naprawa parkietu w Warszawie: cena zależy od stopnia skomplikowania prac
Koszt naprawy parkietu zależy od skali i stopnia trudności prac. Lokalna naprawa niewielkich uszkodzeń będzie stosunkowo tania, natomiast kompleksowe prace generalne będą droższe.
Po zakończeniu naprawy parkiet zawsze jest wykańczany olejem lub ochronnym woskiem, a koszt materiałów eksploatacyjnych również wpływa na budżet prac. Nie warto jednak oszczędzać na materiałach – to w dużej mierze od nich zależą właściwości użytkowe parkietu. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić, warto zwrócić się do parkieciarzy oferujących najlepszą politykę cenową – na przykład do firmy „Parquet Artisans”
Zaufaj nam swoje podłogi: Parquet Artisans – to prawdziwi profesjonaliści!
Firma „Parquet Artisans” zajmuje się układaniem, pielęgnacją i naprawą parkietów. Jesteśmy gotowi zaoferować najkorzystniejsze warunki. Nasze ceny pozytywnie Cię zaskoczą, a jakość wykonania gwarantujemy.
Główne zalety współpracy z firmą „Parquet Artisans”:
• Gwarancja jakości. Nie składamy pustych obietnic, naprawdę bierzemy pełną odpowiedzialność za naszą pracę. Ufa nam wiele muzeów i zabytkowych pałaców w Warszawie, ponieważ nasi specjaliści mogą podjąć się nawet najbardziej wymagających prac przy cennych parkietach.
• Praca z prawdziwymi profesjonalistami. Nasi fachowcy to specjaliści z 20-25-letnim doświadczeniem w pracy z parkietami. Znają swoją pracę od podszewki i poradzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami.
• Naprawa parkietu o dowolnym stopniu trudności. Wykonujemy drobne, częściowe i generalne naprawy parkietów każdego typu, a także zajmujemy się renowacją i barwieniem drewnianych podłóg.
• Wykorzystanie najlepszych materiałów i chemii parkietowej. Stosujemy lakiery, bejce, woski i oleje od czołowych szwedzkich i niemieckich producentów, które nie tylko poprawiają estetykę, ale również zapewniają ochronę i poprawiają właściwości użytkowe parkietu.
• Atrakcyjne ceny. Nasze ceny pozytywnie Cię zaskoczą.
• Ścisłe dotrzymywanie umów. Zaczniemy pracę na czas i zakończymy ją w ustalonym terminie.
• Konsultacje dotyczące eksploatacji parkietu. Po zakończeniu napraw nasi specjaliści doradzą, jak odpowiednio dbać o parkiet, aby przedłużyć jego trwałość.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub jesteś już gotów, aby przekształcić swoją podłogę i przywrócić jej nowy wygląd – zadzwoń pod numery telefonów podane na stronie. Jesteśmy gotowi rozpocząć pracę już dziś!